Site Logotype

Pihy! Ano či ne?

Lidská kůže se v životě člověka mění. Narodíme se krásně růžoví a vlivem okolností naše kůže tmavne po pobytu na slunci, mění vzhled po prodělané nemoci nebo ztrácí svůj půvab následkem špatné životosprávy. Dalším projevem je pigmentace, kdy se během našeho života objevují mateřská znaménka a pihy. Víte, jak o kůži pečovat a na co je dobré si v případě znamének dát pozor?

Pigment v hlavní roli

Pihy a obecně všechny pigmentové skvrny, které patří do stejné kategorie projevů kůže, jsou nejvíce ovlivněny genetikou a také tím, jak často je kůže vystavena záření ze slunce. Svoji roli také hraje četnost návštěv solárií. Některá znaménka a pihy má člověk již od narození, další přibývají během života. Ve stáří je kůže již méně odolná a přizpůsobivá, vzniká tak více pigmentových projevů včetně stařeckých skvrn na rukou nebo naopak světlejších skvrn na kůži. 

Jak je to s pihami?

Někdo je miluje a někdo ty svoje prostě nenávidí. I jejich oblíbenost ve světě módy se během doby mění. Dnes je trendem se za svoje pihy nestydět a vystavovat je na odiv okolí. Pihy dnes nemaskují make-upem, ale hrdě nosí například krásky jako Emma Watson, Lindsay Lohan, nebo Alicia Keys.

Dámy, které se pihami pyšnit nemohou, si mohou v široké škále novinkových kosmetických výrobků dokonce prostřednictvím správně aplikovaného make-upu vytvořit pihy umělé. Pro ty, které či kteří touží nosit pihy trvale, jsme objevili horkou novinku – tetování pih formou aplikace permanentního make-upu!

Pro ty, které mají už svých pih dost, máme také skvělou zprávu. Odstranění pih už dnes také není považováno za neřešitelný problém. Pokud se pih chcete zbavit jen pro jeden den nebo večírek, doporučujeme použít kvalitní krycí make-up. Pokud však chcete s pihami skoncovat navždy, můžete využít moderní technologie odstranění pih pomocí speciálního laserového zákroku. 

A co znaménka krásy?

Tento druh projevu pigmentu se čas od času dostane do popředí módního zájmu a stane se hitem, který pak „nosí“ všechny celebrity. Důkazem toho je například ve své době fenomenálně proslavená Marilyn Monroe se svojí pihou na tváři, supermodelka Cindy Crawford se znaménkem nad rtem nebo dnes velmi oblíbená herečka s nejvyššími příjmy a překrásnou tváří Scarlett Johansson s pihou na tváři. 

Pečujte o svoji pokožku

Každý dermatolog vám potvrdí, že o největší orgán lidského těla, kterým kůže bezesporu je, je důležité řádně pečovat. A nemyslíme tím jen péči pomocí kosmetických přípravků. Dermatologové upozorňují na zvýšenou opatrnost při pobytu na slunci. Daleko riskantnější je sluneční svit v exotických oblastech nebo také ve vyšších nadmořských výškách. Odborník by měl také čas od času kůži a hlavně její pigmentové projevy, jako jsou znaménka, pihy a pigmentové névy zkontrolovat. Z nich a obzvlášť z těch nepravidelných totiž bez vašeho vědomí může vzniknout melanom, který dokáže po čase metastázovat do těla a způsobit vážné rakovinové onemocnění. Odborník jej rozpozná a dokáže na něj včas upozornit.

 V případě pobytu malých dětí na slunci platí tato opatrnost dvojnásob. Kojenci do jednoho roku by přímému slunci neměli být vystavováni vůbec. V případě spálení v takto raném věku zde existuje v budoucnosti zvýšené riziko rakoviny kůže. 

Už jste někdy řešili problém s pigmentací kůže u specialisty na dermatologii? Napište nám, jestli jste již realizovali odstranění znaménka u dermatologa nebo chirurga. Jaké zkušenosti s tímto druhem zákroku máte? Máte pihy a nosíte je rádi? Pochlubte se nám se svými pigmentovými přednostmi!

Ivanka Pokorná