Site Logotype

Další na řadě – Kurzové sázky

Poněkud specifickým odvětvím světa hazardních her a zábavy jsou dle mého názoru kurzové sázky. V dnešním článku bych se chtěl věnovat především jim, nabídnout některé ze svých osobních zkušeností a také tak trochu poradit hlavně začínajícím sázkařům, kteří si sázky na sport teprve oťukávají.

Věděli jste, že jsou to právě Češi, kteří patří mez největší příznivce kurzového sázení? Ne? Tak mrkněte sem.

Kdy a kde to začalo?

První sázku tohoto typu, kterou lze věrohodně doložit, mezi sebou prý uzavřeli dva angličtí gentlemani již roku 1635. Vsadili se tehdy údajně o to, který z jimi vybraných koní se v dostihu umístí lépe a učinili tak v kurzu 2:1. A byly to právě koňské dostihy, které tak velkou měrou ovlivnily budoucí vývoj kurzového sázení.

Princip kurzové sázky

Základem všeho je sázkový kurz vztahující se k určité události (nejčastěji jde o sport, ale může se to týkat i něčeho jiného jako zde). Kurz je vypisován bookmakerem, potažmo sázkovou kanceláří a vyjadřuje jistou míru pravděpodobnosti, s níž k dané události dojde nebo ne. Na opačné straně stojí sázkař, který se snaží uhodnout správný výsledek. Jestliže se to sázkaři podaří, je mu vyplacena výhra, jejíž hodnota je závislá nejen na kurzu, ale také na výši vkladu, který byl sázkařem učiněn. Jestliže tedy vsadíte řekněme 200Kč na to, že fotbalová Slavia porazí v ligovém utkání Spartu a kurz vypsaný bookmakerem na vítězství Slavie je například 2,25:1, pak v případě, že Slavia opravdu vyhraje, získáváte 450Kč (200 x 2,25). V případě jiného výsledku pak slaví úspěch bookmaker a vy jste lehčí o dvě stovky.

Vaše šance na úspěch?

Mohu zodpovědně říct, že jistou šanci na úspěch má u kurzových sázek úplně každý. Každý z nás a tedy i člověk, který se v sázení vůbec nevyzná a nemá ani dostatek potřebných informací o dané kurzové příležitosti, může mít zkrátka a dobře štěstí tak jako sázkař z tohoto článku a správný výsledek uhodnout. Z dlouhodobého hlediska, je však takový hráč samozřejmě předurčen k neúspěchu.

Základem všeho je totiž informace. Přesněji řečeno co největší množství kvalitních a pravdivých informací, týkajících se události, na kterou hodláte vsadit svoje peníze. Mezi ně patří například povědomí o aktuální formě toho kterého týmu či hráče, o případné absenci některého z klíčových hráčů v daném utkání, ale také třeba to, jak velkou má tým motivaci uspět právě v zápase, který jste si vybrali pro svou sázku. Často může hrát roli i počasí nebo únava hráčů, kteří musí v krátkém časovém rozmezí odehrát větší množství utkání. Faktorů ovlivňujících konečný výsledek je celá řada a teprve ve chvíli, kdy jste schopni nashromáždit co nejvíce takových informací, máte slušnou naději na úspěch.

A co štěstí?

Jistě se mnou budete souhlasit, když napíšu, že stejně tak jako ve všech oblastech lidské činnosti, je i při kurzovém sázení potřeba určitá dávka štěstí. Ani ty nejlepší informace Vám totiž bez potřebné porce štěstěny úspěch nepřinesou. Tak to prostě je. Nikdy totiž nemůžete dopředu vědět, jestli se v průběhu hry některý z důležitých hráčů nezraní nebo nebude třeba vyloučen, což jsou vždy události, které konečný výsledek zápasu téměř bez výjimky velmi ovlivní.

Sázková kancelář versus Sázkař

Sice se to ani mě a ani nikomu z Vás nemusí líbit, ale faktem zůstává, že z dlouhodobého hlediska je systém nastaven tak, aby z něj profitovala sázková kancelář. Není to ovšem nic překvapivého a nemělo by Vás to od hraní odradit. Kurzy jsou totiž stanovovány tak, aby v nich byl vždy prostor pro jakousi marži, kterou si každá sázkovka strhne, ať už bude výsledek utkání jakýkoliv. To znamená, že sázková kancelář vždy vypíše kurzy o něco nižší než by odpovídalo realitě. Například reálné kurzy na hypotetický fotbalový zápas by mohly vypadat takto:  1,5 (výhra domácích) – 5 (remíza) – 7,5 (výhra hostí). Ovšem sázková kancelář je vypíše v následující výši: 1,4 – 4,6 – 7. Tím si již předem zajistí, že v případě jakéhokoliv výsledku vyplatí menší částky, než by odpovídalo realitě. Sázková kancelář musí logicky z něčeho žít a ne se neustále potácet na hraně bankrotu. Znalosti a schopnosti sázkařů se totiž zcela prokazatelně zlepšují a je to dáno i množstvím informací, které si s rozmachem internetu dnes může obstarat téměř každý.

Bookmakery lze porážet

Tak jako v mnoha jiných oborech lidského konání i zde se dočkají skutečného úspěchu jenom ti nejlepší. Nejlepší sázkaři s nejkvalitnějšími informacemi, výbornou intuicí a nezanedbatelnou dávkou štěstí. To jsou ti, kteří mohou celkem pravidelně bookmakery porážet a pro celou řadu z nich se pak kurzové sázení stává nejenom koníčkem a vášní, ale také velmi obstojným zdrojem obživy. 

My ostatní se prostě musíme spokojit s méně častými trefami a s tím, že nás sázení zkrátka baví a tak jako mnozí jiní se radujeme z občasných výher a čekáme na den, kdy se pořádná dávka štěstí dostaví i k nám a přinese s sebou tak dlouho očekáváný tiket snů s několika milionovou výhrou.

Budu Vám držet palce!

Ivanka Pokorná