Site Logotype

Modely aut – ty první byly vyrobeny z plechu

Sběratelské modely aut začínaly kdysi dávno jako hračka pro děti. Za tu dobu však urazily poměrně dlouhou cestu. Vydejte se s námi na malou exkurzi do historie a zjistěte, jak se tento specifický sběratelský trh během let proměnil!

Modely aut jsou druhým nejoblíbenějším sbírkovým předmětem na světě

Je to tak. Předčí je pouze poštovní známky, poštovní tiskopisy a písemnosti. Být obdivovatelem malých kovových modelů tak není žádná ostuda. Vždyť firmy každý rok dodají na trh tisíce různých druhů modelů pro běžné sběratele i milovníky limitovaných edicí. Jak by jen bylo možné odolat?

První vlaštovky připomínaly spíše hračky

Ale dost už úvodů. Přeskočme nyní in medias resi k pestré historii automodelů. První čtyřkoloví krasavci byli vyrobeni z plechu zdobeného litografií případně ofsetovým tiskem. Měli spíš charakter hračky než sběratelského kousku, většina z nich totiž disponovala setrvačníkem nebo alespoň pérkem.

Plechovou krásu můžete obdivovat i v současnosti

Krása a jedinečné vlastnosti plechu však nejsou zapomenuty ani dnes, i když je na trhu už množství lepších a levnějších materiálů. Stačí zabrousit do nabídky některého z tradičních výrobců.

Technologie tlakového lití otevřela nové možnosti

Plechová autíčka byla drahá a jen stěží se na nich daly vytvořit žádoucí detaily. Ke slovu proto přišly moderní slitiny formované do kýženého tvaru za pomoci tlaku. První použitelné směsi se na trhu objevily už ve 30. letech 20. století, ale trvalo ještě další dvě desetiletí, než byl plně doceněn jejich potenciál.

Maličký dárek pro dceru

Postaral se o to britský vynálezce a inženýr John William „Jack“ Odell. Chtěl potěšit svou malou dcerku, a proto jí vyrobil miniaturní model parního válce, který se bez problémů vešel do krabičky od sirek.

Z původního pracovního názvu Safety match vzniklo mnohem přívětivější pojmenování matchbox, pod kterým se miniaturní autíčka prodávají dodnes.

Odellovy výroky si můžete koupit i dnes, a to pod hlavičkou firmy Mattel, byť původně byly k dostání jako Lesney Products (společnost, již založil Odell se svými přáteli). Tak už to ve světě automodelů bývá, firmy se mění, zatímco značky zůstávají. Pamatujte na to, až zase půjdete nakupovat. V množství se nemusíte omezovat, do bytu se vám s přehledem vejde třeba i tisícovka propracovaných modelů!

Kombinace kovu a plastu není na závadu

Chtít však v dnešní době celokovové autíčko je zcela zbytečné. Zatímco dříve šlo o záruku skutečně kvalitního produktu, dnes i přední světoví výrobci kombinují kovový rám s plastovými nebo gumovými součástkami. Důvodem k tomuto kroku je především větší autentičnost a možnost detailního provedení některých prvků, a to zejména v interiéru.

Víte, co vlastně kupujete?

Kromě důrazu na kvalitu materiálů dbejte při svém nákupu také na to, jakým způsobem byla sběratelská autíčka vyráběna. V zásadě jsou k dostání modely:

  • velkosériové
  • sériové
  • v limitovaných edicích

Vyberte si správně

Výkup aut za hotové z velkosérií se obvykle vyrábějí na obřích automatických linkách. Nemají čísla a jejich kvalita rozhodně nepatří mezi nejlepší. Často není na první pohled patrné, zda jde o dětskou hračku nebo už primitivní model.

Sériová ale limitovaná výroba automodelů dává každému kousku, který opustil výrobní linku, jedinečné číslo. Počet je předem známý, takže jde o sortiment určený převážně pro sběratele a na sběratelské výstavy. Bývají oblíbené i jako dárek. Cenově se pohybují ve středních polohách (řádově stovky až tisíce Kč).

Skutečně limitované edice co do počtu zpravidla nepřekračují 300 ks na jeden druh. Ceny těchto skutečných autounikátů mohou dosahovat i astronomických výšin. Platí u nich také pravidlo věku – čím starší, tím vyšší mají hodnotu.

Ivanka Pokorná