Site Logotype

Parkování u letiště – tipy na bezpečné bezplatné lokality

Ze všech stran slýcháváme, jak je v Praze všechno drahé, a přitom třeba takové parkování u letiště lze vyřešit zdarma a zároveň velmi elegantně. Sepsali jsme pro vás seznam lokalit, odkud to není k terminálům dál než několik kilometrů a zároveň v nich najdete bezpečné stání pro vaše auto i na více než týden.

Parkování u letiště – jak jsme filtrovali lokality?

Při výběru ideálních ulic, free parkovišť a dalších šikovných zákoutí jsme se řídili čtyřmi nejdůležitějšími kritérii:

  • vzdálenost od letiště
  • dobrá dostupnost MHD
  • bezpečnost lokality
  • dostatek parkovacích míst

Hned za začátku se tak mimo výběr dostalo například oblíbené parkoviště okolo zastávky U Padesátníku, kde ani v tom nejlepším možném případě nezaparkuje více než 13 vozů. Spoléhat se na štěstí by totiž mohlo být při stíhání letadla vcelku problematické.

V OC Šestce zaparkujete kdykoliv

Neexistuje žádná jiná lokalita, kterou bychom mohli začít. Toto malé obchodní centrum blízko starého terminálu se totiž může pochlubit neomezeným parkováním přímo v areálu, které pojme až 1 000 vozů (360 krytých stání, ostatní pod širým nebem).

Omezení se nemusíte bát

Před vjezdem na parkoviště nenajdete závory ani značky o časovém omezení při parkování. Dlouhodobé užití parkovací plochy je tedy zcela legální a zdarma. Není třeba se obávat pokut či dokonce odtahu nebo riskovat past v podobě vysokých cen na placených parkovištích.

Jak se dostat na letiště?

Může se zdát, že OC Šestka leží od terminálů V. H. docela daleko (4,8 km). MHD však stojí přímo před budovou (linka 191, další spoje najdete na zastávce K Letišti na stejnojmenné ulici) a cesta na letiště trvá přibližně 17 minut. A využít samozřejmě můžete i taxi.

Ulice U Prioru alias parkování před vojenskou ubytovnou

Kapacita více než 1 000 parkovacích míst a dohled ostrých hochů z armády. Může mít tato lokalita nějaké kazy? Bohužel. Ulice U Prioru leží od letiště přibližně deset kilometrů, na druhou stranu tu zaparkujete zaručeně vždycky.

Kontrolovat vás nikdo nebude

Přímo před ubytovnou žádné omezení délky stání nenajdete a nehraje se tu ani na rezidentské karty nebo povolení k parkování. A vzhledem ke stále se snižujícímu počtu našich vojáků tu nikdy není natolik plno, aby se nenašlo místo ještě pro jeden automobil.

Jak se dostat na letiště?

MHD sem sice zajíždí, ale v autobuse strávíte minimálně 35 minut, podle dopravní špičky i déle. A v nočních hodinách jezdí spoje pouze přibližně jedenkrát za hodinu. Pro výlet s velkými kufry nebo malými dětmi to není právě výhra.

Zajeďte do ulice Vítězného Náměstí v Dejvicích

Nemáte-li k vojenským záložkám právě důvěru, zamiřte ještě o dva kilometry dál do Dejvic. V okolí ulice Vítězného náměstí najdete stále ještě množství ulic bez vyznačených parkovacích zón, kde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Pozor na záludné značky

Nenechte se však nalákat na značky hlásající parking free či zdánlivě oficiální ukazatele k bezplatným zónám. Ty vás zavedou pouze na parkoviště placená, a při opětovném hledání správné cesty ztratíte cenné minuty. Jednoduše si zapamatujete, že v okolí ulice Vítězného Náměstí je dostatek bezpečných parkovacích míst prakticky v každé ulici (velmi kladné ohlasy mezi řidiči má např. ulice Kyjevská). Není proto třeba jezdit po značkách.

Jak se dostat na letiště?

Spoje MHD tu jezdí poměrně často, ale nebývá jednoduché se v nich zorientovat. I když ulice Vítězného náměstí leží pouze o dva kilometry dál než výše zmíněná ulice U Prioru, připravte se minimálně na 35 minut strávených v často přeplněném autobuse. V nočních hodinách pak začněte rovnou uvažovat o taxíku.

Vyhněte se nečekaným pokutám

Parkování v ulicích okolo letiště V.H. má jen jeden významnější zádrhel. Čas od času v nich probíhá blokové čištění. Značky bývají umístěny obvykle týden před plánovaným termínem, což při delší dovolené nemusí stačit. Pro jistotu proto vždy kontrolujte oznámení na oficiálních stránkách města Prahy. Částka za odtah a opětovné přistavení vozidla napsaná na lístečku za stěračem totiž nebývá právě nízká!

Ivanka Pokorná