Site Logotype

Kuchyňská baterie už zvládá víc než jen obyčejné pouštění vody

Kuchyňské sety. dřezy a baterie jsou nejen nezbytnou, ale hlavně užitečnou součástí každé kuchyně. Pokud nesledujete poslední trendy nebo si nejste jistí, který typ je pro vás nejvhodnější, všechno důležité najdete na následujících řádcích.

Před instalací nové baterie vás možná překvapí, kolik skutečností musíte vzít v potaz. Nejde jen o to, splnit všechny technické náležitosti, ale také najít správný typ pro vaše potřeby. Není nic horšího, než když investujete do nejmodernějšího zařízení, abyste potom zjistili, že se vám baterie ke dřezu nevejde nebo nevyužijete všechny její funkce.

Kuchyňská baterie jako neocenitelný pomocník

Kuchyňská baterie tvoří v kuchyni výrazný prvek vzhledem k častému používání i svému vzhledu. Před jejím nákupem je dobré si projít své návyky při vaření, kterým přizpůsobíte výběr baterie. Design by měl rozhodovat až jako doplňující faktor, zvlášť, pokud často vaříte. Nejsnadněji si zvolíte, když se seznámíte se všemi typy dostupnými na trhu.

  • Standardní s jednou pákou

Nejběžnější typ kuchyňských baterií se lehce instaluje, vyžaduje jen jeden otvor. Zároveň jde o cenově dostupný model a často u starších řad můžete najít výprodeje. Páka ovládá průtok vody i její teplotu. Podle hloubky dřezu a velikosti nádobí můžete volit mezi dvěma typy:

o    s vysokým zakončením, někdy bez možnosti pohybu, což zaručuje vyšší odolnost (pro mělké dřezy),

o    s nízkým delším zakončením, se kterým se dá otáčet (pro hluboké dřezy).

  • Stojánkové se sprchou

Klasicky vypadající baterie zakončená sprchou, která proporčně odpovídá kuchyňským potřebám. Slouží k naplňování větších hrnců nebo věder. Co se funkčnosti týká, nemají konkurenci. Sprchová hlavice je napojená na vysunovací hadici, která zaručuje maximální dosah kolem dřezu. Tomu pomáhají i režimy ostřikování od silného proudu po jemnou spršku spolu s možností otočit baterii o 360 stupňů. Její instalace obvykle vyžaduje navrtání více otvorů.

  • Stojánkové s vytahovací koncovkou

Podobné předchozímu typu s tím rozdílem, že dosah hubice je menší. Přímý proud těsně u dřezu se hodí pro čištění nebo mytí nádobí či zeleniny. Stažením koncovky dolů nasměrujete proud jen na jedno místo, aniž byste rozstříkali vodu po celé kuchyni.

  • Nástěnná baterie

Její klasický vzhled je praktický zejména pro hluboce zapuštěné dřezy a kuchyně s menším prostorem. Umístění na stěně usnadňuje čištění dřezu, je ale náročnější na instalaci. Musíte počítat se zabudováním vodovodního potrubí i do stěny za dřez.

  • Sklopné baterie

Dají se namontovat na stěnu i na dřez a jejich největší výhodou je možnost sklopení podle momentální potřeby. Své uplatnění najde v kuchyních s malým prostorem, kde je dřez umístěný pod oknem nebo skříňkou.

  • Se zabudovanou filtrací vody

Samostatná filtrační jednotka je zabudovaná pod dřez, takže není běžně viditelná. Přefiltrovaná voda je nezávadná i pro pití a využijete ji nejen v oblastech, kde odebíráte užitkovou vodu, ale také tam, kde nemá kohoutková voda příjemnou chuť.

  • Se zabudovaným bojlerem

Slouží pro menší objemy vroucí vody (okolo 3-6 litrů), kterou si do hrnce nebo skleničky natočíte rovnou z kohoutku. Malý bojler se umisťuje pod dřez a pro instalaci baterie je potřeba jen jeden otvor.

Kuchyňská baterie dokáže podtrhnout desing celého prostoru

Kuchyňská baterie nemusí být uniformní chromová, ale dobře dostupné jsou další odolné materiály, částečně používané jako vrchní vrstva (granitové, nerezové, chromové, měděné a další). Před konečným výběrem se zaměřte na to, aby baterie dobře seděla k typu dřezu. Nejlépe se kombinuje s dřezem od stejného výrobce i materiálu.

Ivanka Pokorná