Pánské bundy patří k nejdůležitějším kusům oblečení a je-li dobře zvolen jejich materiál, střih a barva, tvoří všestranný kus svrchního oděvu, který je vhodný pro formální i volnočasové aktivity.
Existuje spousta stylů a střihů bund, ale prakticky všechny lze použít jako neformální, semi-formální i typicky formální oděv.
První stopy bundy lze nalézt již ve středověku jako „jerkin“, tedy jakási verze starší krátké tuniky, kterou nosili dělníci. Počátkem osmnáctého století se pak tento kus oděvu stal standardním pracovním oblečením pro pracující. Kolem roku 1862 se jednostranné bundy Norfolk s vysokým zapínáním na knoflíky stala velmi módní záležitostí, a to zejména pro sportovní aktivity na venkově.
Od konce třicátých let 20. století se tehdejší varianta bundy stala oblíbenou u mužů střední třídy. Styl zůstal podobný jako v devatenáctém století, přičemž Norfolk zůstal sportovním favoritem a blejzry s mosaznými knoflíky se staly oblíbeným letním oděvem, obzvláště v kombinaci s bílými kalhotami.
Postupně získal pojem ̎bunda ̎ mnohem širší význam. Stal se zastřešujícím termínem pro různé styly, včetně sportovních bund, blejzrů, bomberů nebo bund Harrington.
Pánské bundy mají styl
Původním materiálem pro výrobu bund byla vlna, tvíd a bavlna. V současnosti se přidaly další materiály, jako nylon, kůže, semiš, konopí nebo biomateriály.
Použití bund je rovněž velmi rozmanité. Původní záměr, tedy jejich uplatnění pro pracovní účely, pochopitelně zůstal zachován. Nicméně kromě sportu a funkce ochrany před chladem plní také do jisté míry dekorativní roli módního oděvního doplňku.
Typická bunda s ochrannou funkcí je severská parka z bavlněného nylonu, která udrží majitele v suchu a teple.
Nejtypičtějí a nejoblíbenější variantou bund jsou bombery. Jde o původně vojenskou bundu armádních pilotů, která byla postupně převedena do běžného módního světa. Identifikovat ji lze dle žebrovaných manžet a lemu. Bombery jsou dostupné v nepřeberném množství stylů.
Neformální styl zahrnuje kombinace bomberu s obnošenými nebo roztrhanými džínami. Nicméně skvěle vypadá i s oblečením typicky formálním. Džíny nejrůznějšího střihu s košilí doplněné bomberem vytvoří prakticky bezchybný outfit.
Ležérní nebo mírně nenucený vzhled, ale i vysoce stylový design, to vše lze dosáhnout správnou kombinací. Použití bomber bundy s mikinou s kapucí a volnými kalhotami je jednou z možných variant.
Kožené a semišové bundy jsou perfektní volbou pro chladnější počasí. Modernějšího vzhledu je pak možné docílit spojením kožené bundy s „drsným“ oblečením, jako jsou obnošené tenisky, džíny nebo vybledlé tričko. Nicméně v kombinaci s módními džínami a elegantními botami pak získáte jako mávnutím kouzelného proutku švihácký look správného frajera.
Patrně nejběžnějším materiálem pro bombery je nylon nebo polyester, dostupný v různých barvách. Lehké vlastnosti těchto materiálů z nich činí výbornou volbu pro vrstvené oblečení. Navíc bylonová bunda je vodotěsná a odolná vůči povětrnostním vlivům.
Nesmrtelný denim
Velmi oblíbeným kusem pánského oblečení je denimová nebo džínová bunda. V kombinaci s džínami a teniskami je základem skvělého modelu pro všechny roční období.
Pro sportovní a volnočasové aktivity jsou pak ideální variantou outdoorové bundy z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji používané jsou pak Gore-Tex, HyVent nebo eVent vodoodpudivé materiály v kombinaci se speciálními technologiemi. Nejuniverzálnější verzí je softshellová bunda, která může být nošena buď jako mezivrstva v nepříznivém počasí nebo jako vnější vrstva v počasí mírnějším. Větší teplo a ochranu poskytují pak fleecové bundy.
Tyto outdoorové bundy jsou různých střihů, ale nejčastěji jde o střihy propracované a anatomické. Ačkoliv jsou určeny zejména pro sportovní účely nebo pro náročnější aktivity v přírodě, mohou být docela dobře začleněny i do každodenního života.
Zkrátka bundy provázejí muže na každém kroku po celý rok a záleží jen na tom, vybrat tu správnou.