Site Logotype

Pánské mikiny

Pánská mikina: oblečení moderního muže

Pánské mikiny se z několika důvodů řadí k jednomu z nejoblíbenějších kusů oblečení v pánském šatníku. Mohou za to zejména tyto tři důvody:

  • Široké možnosti využití
  • Pohodlí, které svetry nebo košile nenabízí
  • Možnost elegantního, ležérního i sportovního vzhledu.

Pojďme se na každý z nich podívat bližší optikou. Dnes není společenským faux-pas, když si do společnosti obléknete mikinu. Takové jednání však vyžadují splnění několika podmínek. Není to tak, že mikinou nahradíte košili či dokonce oblek. Bavíme se zde o méně formálních akcích, které, byť se nazývají společenské, nemají striktně určená pravidla na oblečení. Zároveň je nutné, aby byla mikina v takovém případě v co nejjednodušším provedení. Ideálně jednobarevná, bez vzoru a bez potisku. Neméně důležité je i sladit ostatní části outfitu jako jsou kalhoty (chinos, elegantní džíny) nebo boty.

Pánské mikiny však nejčastěji slouží pro volnočasové nošení. Pro chvíle, kdy chcete vypadat moderně a zároveň si užívat komfortu, který mikiny nabízí. V neposlední řadě nelze opomenout ani sportovní využití – zde je třeba velkou pozornost věnovat použitému materiálu, ne každý je totiž při sportovní zátěži příjemný na dotyk.

Pánské mikiny jsou nejpohodlnějším kusem oblečení, který můžete mít

Pánské mikiny a pohodlí, to je kapitola sama pro sebe. Těžko byste hledali kus oblečení na vrchní část těla, který bude pohodlnější. Toto tvrzení však může být pravdivé pouze v případě, vyberete-li si takovou mikinu, který je vyrobená z kvalitního materiálu (například bavlna či některé syntetické látky), který je příjemný na dotyk. Pro mikiny hovoří i jejich jednoduchý střih a snadný způsob oblékání. Pokud do svého šatníku jedno nebo více mikin zařadíte, oceníte je v každém ročním období. V zimě je jejich funkce zřejmá – pod bundou či kabátem vás spolehlivě ochrání před chladem a mrazem. V jarních a podzimních měsících mikiny využijete jako svrchní vrstvu vašeho outfiut. Zde se vám otevírají možnosti pohrát si s barvami a vzory. Ani v létě však nemusíte mikiny zahrabávat hluboko do skříně, při večerech, kdy teplota nedosahuje tropických hodnot, vám přijde vhod.

Pánské mikiny a jejich druhy

Pánské mikiny disponují mnoha možnostmi, co se vzhledu týká. Jak již bylo uvedeno výše, existují společenské, volnočasové i sportovní varianty. To, co hraje největší roli v tom, jak mikina vypadá a pro jaké účely se hodí, je její druh.

  • Mikiny pánské s kapucí

Mikiny s kapucí se hodí k ležérnímu stylu oblečení. Kapuce slouží primárně jako estetická záležitost, její praktické využití však ve chvílích, kdy prší nebo fouká vítr, také oceníte. Kapuce někdy nahrazují zvýšené límce, které nabízejí podobnou designovou hodnotu, pouze postrádají ono praktické využití.

  • Mikiny bez kapuce

Absence kapuce dává mikinám formálnější vzhled, pokud je chcete nosit jako součást společenského oděvu, jsou to právě ony, které si vyberte.

  • Mikiny se zapínáním na zip

Zip je prvkem, který mikinu po vzhledové stránce vtipně ozvláštní. V rozepnuté mikině může vyniknout design trička, které se pod ní schovává. Celkový outfit pozvedne také zip, umístěný jinde než na středu mikiny.

  • Mikiny přes hlavu

Takzvané klokánky představují vůbec nejpohodlnější variantu. Jsou typické velikou kapsou na břiše.

Pokud se budeme bavit o barvách a vzorech, jednobarevné kombinace bez vzorů se hodí k oblečení společenskému. Naopak volnočasové aktivity je lepší trávit s barevnější mikinou, na níž se nacházejí vzory či potisky. 

Obdobně důležitý, jako výběr samotné mikiny, je umění zkombinovat ji s dalšími částmi oblečení. Vždy se řiďte účelem, kvůli kterému si mikinu kupujete. Pokud hledáte mikinu, hodící se do společnosti, vhodným doplněním vašeho outfitu budou polobotky, elegantní džíny nebo chinos, případně neformální sáčko či blazer. Naopak k mikinám ležérního a volnočasového stylu dobře padnou moderní džíny nebo kalhoty výraznějších barev. Na nohy obujete pohodlné tenisky. V případě chladnějšího počasí přes mikinu snadno přehodíte lehkou bundu, ať už sportovní nebo látkovou.

Ivanka Pokorná