Site Logotype

Dřezové baterie

Dřezové baterie jsou součástí každé kuchyně a jsou jedním z nejnamáhanějších pracovních nástrojů vůbec. Při výběru baterie je nutné zohledňovat nejen cenu, vzhled a technické parametry, ale také naše požadavky na funkce a životnost.

Dřezové baterie a jejich design

Dřezové baterie mohou být nejen funkční, ale i krásné. Jako jiné kuchyňské vybavení a doplňky je můžeme přizpůsobit celkovému ladění kuchyně i našemu vkusu. Na trhu je nabízeno široké spektrum designových provedení. Levnější baterie mají obvykle klasický oblýtvar, zatímco mezi dražšími kousky najdeme i extravagantní a originální modely. Nechybí ani v současnosti moderní styl retro. Bytoví návrháři ale vždy doporučují vybrat vzhled baterie, který bude ladit s ostatními tvary v místnosti. Například baterii v hranatém provedení zvolíme do moderního interiéru s ostrými hranami.

Dřezové baterie a materiál

Dřezové baterie jsou také vyráběny z různých druhů materiálů, což má vliv na nejen na jejich životnost, odolnost a praktičnost, ale samozřejmě i na cenu. Z hlediska konečné úpravy můžeme dřezové baterie rozdělit na lesklé a matné. Povrchová úprava v lesku je častější a levnější, avšak jejich velkou nevýhodou jsou viditelné stopy zaschlých kapek. Nejčastějším barevným provedením jsou různé odstíny stříbrné. Jsou ale nabízeny i další barevné úpravy od mosazné zlaté, přes bílou a černou, až po ne zcela obvyklou růžovou.

Dřezové baterie z mosazi

Dřezové baterie levnější kategorie mají obvykle mosazný základ, který bývá pro lepší vzhled pochromován. Pochromování bývá častěji v lesklém provedení, přesto není problém pořídit ani matnou variantu. Mosaz je hygienický materiál dobře odolávající rzi. Zakoupit také lze i baterie, jež jsou mosazné i na povrchu. Tyto modely už ale patří k dražším, neboť se často vyrábí pouze v retro nebo rustikálním designu.

Dřezové baterie z nerezu

Dřezové i umyvadlové baterie v nerezovém provedení patřím k dražším položkám sortimentu. Jejich povrchová úprava může dokončena lesklým i matným chromováním. Oblíbený je také povrch z mosazi, jejíž žlutý lesk imituje žádaný vzhled zlatých kohoutků. Baterie ovšem může být kompletně zhotovena z nerezu. Takové výrobky mají obvykle hranatý design vhodný do moderních kuchyní.

Dřezové baterie z granitu

Dřezové baterie lze také sladit s populárními granitovými dřezy. Granit je nový materiál, který je tvořen žulovými částicemi propojenými kvalitními polymery z pryskyřice.  Velkou výhodou tohoto materiálu je odolnosti proti poškrábání, nárazům i vysokým teplotám. Hladký povrch je navíc hygienický, neboť se jednoduše a rychle udržuje. Velkou výhodou je také široká paleta černých, šedavých, hnědavých, béžových a bílých odstínů, často v kombinaci s nerezovými prvky. Barvu baterie tak snadno sladíme s barvou dřezu. Cenově se granitové dřezové baterie pohybují od nižších cen až k vysokým částkách za luxusní výrobky.

Dřezové baterie keramické

Dřezové baterie z keramiky jsou nejčastějším doplňkem ke keramickým dřezům.  Keramický materiál je stálobarevný a dobře odolává chemickým čistidlům i bělidlům. Ačkoliv je poměrně odolný proti nárazům, vyžaduje ohleduplné zacházení. Jsou vyráběny ve stejných odstínech jako keramické dřezy, často bývá jejich vzhled doplněn chromovanými nebo nerezovými prvky. Jejich design je obvykle modernějšího rázu s hranami. Nespornou výhodou takového setu je jednotnost provedení, za které si ovšem zákazníci připlatí nemalé peníze. Samostatně se nejčastěji prodávají v bílé nebo černé variantě.

Dřezové baterie a druh kartuše

Dřezové bateriesměšují teplou studenou vodu pomocí tzv. kartuše. Kvalita použitého materiálu tedy výrazně ovlivňuje konečnou cenu i životnost baterie. Levnější druhy baterií jsou vybaveny kartuší z plastu. Ty ovšem přestanou dříve odolávat tlaku vodu i vodnímu kameni, začnou protékat nebo kapat. Levnější baterie se tak může nemile odrazit v nákladech na domácnost. Je proto dobré zvážit investici do dražší, ale kvalitnější, baterie s keramickou kartuší, jejíž životnost je několikanásobně vyšší.

Ivanka Pokorná