Site Logotype

Nemovitosti v Praze ― Vysoká cena, ale i genius loci významných čtvrtí

Nemovitosti v Praze přitahují zájemce z celého světa. Není se čemu divit; historická Praha v sobě nese magické kouzlo, které proniklo do románů i filmu. Různorodost pražských čtvrtí nepřestává fascinovat a mnoho cizinců připouští, že si je Praha podmanila víc než Paříž. V Praze můžeme obdivovat architekturu moderních novostaveb, historických vil i přízemních domků bývalých dělnických čtvrtí.

Nemovitosti v Praze ― Od rušných bulvárů po zákoutí periferie

Pražské čtvrti se proměňují. Z míst, kam zájemci o koupi nemovitosti v minulosti zavítali jen zřídka, jsou dnes vyhledávané lokality. V centru pozornosti investorů leží hlavně širší centrum Prahy. Tento článek uvádí, že cizinci zde kupují nejčastěji byty, administrativní celky a hotely. Zajímavou nemovitost k bydlení nebo ke komerčnímu užití lze najít v každé ze 112 částí, na které se Praha člení.

Podmanivé pohledy do žižkovských vnitrobloků

V 19. století do Prahy přichází velké množství lidí z venkova, kteří zde hledají práci. Vznikají první dělnické čtvrti, z nichž nejznámější je bezesporu Žižkov. Dnes se byty na Žižkově, často v památkově chráněných domech, vyznačují vysokými stropy a balkony s výhledem na dvorky, které si mnoho zdejších bydlících upravilo ke společnému užívání. Zajímavý paradox je popsán zde: staré byty nejen na Žižkově jsou často dražší než novostavby ve stejné lokalitě.

Zelené Vinohrady

Vinohrady se začaly rozvíjet za první republiky. Postupně tak vznikla čtvrť pro střední třídu. Mnoho nemovitostí zde prošlo rekonstrukcemi a dnes Vinohrady vyhledávají všichni, kdo si hodlají pořídit byt, obchodní prostor, kancelář nebo garáž.

Bydlení v přírodě nebo ve čtvrti s moderní architekturou

Nedaleko od centra se nacházejí pražské přírodní parky a rezervace: Prokopské údolí, Lysolajské údolí a Divoká Šárka s jedinečnými přírodními scenériemi. Nemovitosti v těchto lokalitách jsou zvlášť vyhledávané. Domy často obklopují rozlehlé zahrady a okolí zhodnocuje přítomnost skalních monumentů.

Prestižní adresy ― Ořechovka a Hanspaulka

Historické vily v těchto čtvrtích se v nabídkách realitních kanceláří příliš často neobjevují. Jsou vzácným zbožím a jejich vlastnictví zpravidla zůstává v rodině. Domy zde disponují rozlehlými pozemky, které zajistí dostatek soukromí a je z nich nádherný výhled na Prahu. V těsném sousedství se nacházejí další atraktivní čtvrti: Bubeneč a Dejvice. Mnoho vil si zde pronajímají zahraniční firmy, ambasády a velvyslanectví.

Poetika industriálních čtvrtí

Loftové byty jsou neodmyslitelně spjaty s industriální čtvrtí Karlín. Ještě na konci 19. století byl Karlín poměrně řídce osídlený. Dnes je to vyhledávaná čtvrť s bohatým kulturním životem, množstvím galerií, restaurací a čajoven.

V Praze jako na vesnici

I v Praze můžeme zabloudit do míst, kde zapomeneme, že se nacházíme ve středoevropské metropoli. Praha vznikla spojením mnoha menších vesnic a mnoho z nich svůj původní ráz dodnes neztratilo.

Na místech, kde se zastavil čas

Hodkovičky, Střešovičky nebo Malvazinky. Zdrobnělé názvy bývalých dělnických kolonií evokují uličky s nízkými domky a malými předzahrádkami. Lákají k procházkám a k relaxaci. Některé domy prošly necitlivými rekonstrukcemi, ale například Střešovičky jsou dnes městskou památkovou zónou.

Bývalé chudinské kolonie ― Dnes turistická zajímavost

Za první republiky, v těsném sousedství Michle, začali příchozí dělníci stavět svépomocí malé domky doslova ze všeho, co bylo po ruce. Podobné stavby se nacházejí Pod Bohdalcem. S postupnou výstavbou panelových sídlišť osady postupně zanikaly, jejich torza dnes mají ráz zahrádkářských kolonií a přitahují turisty z celého světa.

Ivanka Pokorná