Site Logotype

Kouty ve vlasech u žen nemusí být tabu! Co je způsobuje a jak problém řešit?

Jedním z nejčastějších příznaků alopecie jsou začínající kouty ve vlasech. U žen je tento jev méně častý než u mužů, přesto se ale najde poměrně mnoho dam, které s tímto problémem bojují. Nebojte se svěřit do rukou odborníků a začněte vaši situaci řešit včas. V tomto článku vám vysvětlíme, co alopecii způsobuje a jak s ní efektivním způsobem bojovat. Pokud se vás nadměrné vypadávání vlasů týká, pečlivě si pročtěte následující řádky.

Kouty ve vlasech u žen a geny

Alopecie je zrádná porucha způsobující nadměrnou ztrátu vlasů, jíž trpí zhruba 30 % dámské populace na celém světě. Na vině jsou ve většině případů genetické předpoklady. Pokud máte v rodině ženy, které mají vysoké čelo, velmi řídké vlasy, nebo dokonce lysinky, tak je vysoká pravděpodobnost, že se tento problém projeví postupem času i u vás. Ženy trpící alopecií mají nejčastěji potíže s vypadáváním vlasů v oblasti pěšinky. Existuje však velké množství případů, kdy dochází k ústupu vlasů z čela a stejně jako u mužů se začnou objevovat kouty. 

Stres – největší nepřítel zdravých vlasů

Je známo, že dlouhodobý stres má značný vliv na zdraví člověka. Stejně tak výrazně ovlivňuje kvalitu a zdraví vašich vlasů. Pakliže máte hektický styl života, psychicky náročné zaměstnání a do toho třeba navíc rodinné či vztahové problémy, počítejte s tím, že se to časem někde projeví, a dost často jsou tou obětí právě vaše vlasy. 

Jakmile začnete pozorovat, že po sprše vytahujete z odpadu nebo kartáče velké chuchvalce vlasů, nebo se ráno probouzíte na úplně chlupatém polštáři, měli byste zpozornět. Tento stav svědčí o nějakém problému, a mnohdy to bývá právě stres, který proces nadměrného vypadávání vlasů spouští. Zkuste si několikrát týdně najít čas sami na sebe, dělejte činnosti, které vás uklidňují a pokuste se netrápit zbytečnostmi.

Dbejte na správnou životosprávu

Nezapomínejte na to, že kvalitu vlasů, nehtů, pokožky nebo i zubů ovlivňuje váš životní styl. Pokud chcete vypadat dobře, mít hustou hřívu a zářivou pleť, pak tomu musíte přizpůsobit také váš jídelníček. Osobám, které mají problém s příjmem potravy, nebo naopak lidem s nadváhou vypadávají vlasy mnohem více, než těm, kteří mají BMI v normě. Velkou roli hraje také alkohol a cigarety, proto se jim raději vyvarujte. Níže jsou základní body, které byste měli dodržovat, abyste zachovali zdraví svých vlasů:

  • konzumace zdravé a vyvážené stravy,
  • dostatečný příjem vitamínu B,
  • dodržování pitného režimu a omezení alkoholu,
  • vyřazení tabákových výrobků
  • používání kvalitních kosmetických přípravků.

Svěřte se do rukou trichologa

Pokud všechna předchozí doporučení selhala a vy máte podezření, že váš problém nelze vyřešit tradičními metodami, nechte se vyšetřit od odborníka. Tricholog je specialista, který se zabývá diagnostikou pokožky hlavy a vlasů a po krátkém bezbolestném vyšetření vám sdělí příčinu vašich potíží. Vyšetření se provádí malou kamerou, kterou je tricholog schopen detailně prohlédnout vaši pokožku na hlavě. Na základě konzultace získate rady a doporučení, jak o své vlasy pečovat. V některých případech vám může být navržena transplantace vlasů, která je například u androgenní alopecie často jediným řešením.

Nyní už máte kompletní představu o tom, jak řešit problémy s nadměrným vypadáváním vlas. Dozvěděli jste se, že kouty u žen nejsou dnes nic neobvyklého a zjistili jste, co může být jejich příčinou. Kromě toho jste se dočetli, jak se preventivně chránit před plešatěním, a jaký vliv má na kvalitu vašich vlasů stres.

A jaké metody pro zachování husté hřívy byste ostatním doporučili? Máte zkušenosti s nadměrným vypadáváním vlasů? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích, moc bychom to ocenili!

Ivanka Pokorná