Site Logotype

Kosmetika bezpečná pro malé slečny

Dívky prakticky od narození vnímají, jak o sebe jejich maminky pečují. Vidí je barvit si vlasy, používat dekorativní kosmetiku a nanášet parfém před odchodem z domu. Je jen otázkou času, kdy jejich chování budou chtít sami napodobit. Je to i váš případ? Vyrostla vaše holčička v malou slečnu, která se chce stejně jako vy parádit? Víme o přírodní kosmetice a značkách, které ji můžete s klidem na duši dovolit!

Nebezpečí konvenční kosmetiky: od kožních vyrážek, po rozhozený hormonální systém

Obrovské množství běžně dostupných kosmetických produktů svým složením připomíná nebezpečný chemický koktejl. Jeho následky jsou někdy patrné na první pohled – zčervenání kůže nebo očí, oteklé sliznice, vyrážky. Jiné však nepozorovaně působí uvnitř našeho těla a ovlivňují produkci hormonů nebo zvyšují riziko vzniku rakoviny. Složení kosmetiky by vám nemělo být lhostejné, a už vůbec ne, pokud ji chcete nabídnout svému dítěti. Sáhněte proto po clean beauty produktech, které kromě čistého přírodního složení neopomíjí ani etické aspekty výroby.

 

S jakými kosmetickými produkty budou v bezpečí?

  1. Péče o pleť

Vyhněte se všem produktům, které by mohly jejich citlivou pokožku nepříjemně podráždit. Jedním z nich je například pleťový peeling. Děti mají kůži tak jemnou, se skutečně není třeba jej používat. Stranou se držte také velmi koncentrovaných preparátů, jako jsou séra, tonery, ale i kosmetika proti akné. Pokud vás vaše malá slečna skutečně prosí o vlastní krém, nejbezpečnější volbou bude jakýkoliv přírodní hydratační krém s SPF ochranou určený pro citlivou pleť.

 

Tip: Chcete, aby se cítila jako opravdová princezna? Udělejte si společný holčičí dýchánek s domácí pleťovou maskou!

 

  1. Péče o vlasy

Možná si sami vzpomenete na moment, kdy jste si poprvé obarvila vlasy. Pamatujete si, kolik vám při tom bylo let? Odborníci se shodují, že barvení vlasů není bezpečné pro děti mladší 12 let. Někteří jako ideální věkovou hranici uvádí dokonce až 16 let. Dětské vlásky jsou velmi jemné a agresivní chemikálie a pigmenty je snadno zničí. Navíc mohou velmi nepříjemně „spálit“ i vlasovou pokožku, vést ke svědivým vyrážkám, tvorbě lupů, ale i krvavých strupů. Rezolutně byste měli zakázat odbarvovače. Postupně můžete povolovat krátkodobé barevné přelivy a nezapomínejte na test na alergii před samotnou aplikací.

 

Tip: Namísto barvy zkuste převést pozornost na vlasové doplňky! Argumentovat můžete třeba také tím, že jsou mnohem všestrannější a kreativnější.

 

  1. Dekorativní kosmetika

Dermatologové se vesměs shodují na tom, že 13 let je vhodný věk k tomu, abyste dovolili dítěti nenápadné líčení. Přidávají také pár doporučení:

 

  • Krycí make-up není potřeba. Pro korekci nedostatků využijte spíše bodový korektor nebo tónovaný hydratační krému s SPF.
  • Rty a tváře můžete zvýraznit multilíčidlem na krémové bázi. Stačí jim dodat jen lehký nádech barvy, ať výsledek vypadá přirozené. Dospívající by se měly vyhýbat tmavým a matným rtům. Alternativou multilíčidla může být proto jemný růžový lesk. Dívky, které ještě prahu puberty nedosáhly, by měly zůstat u hydratačních balzámu na rty, které mohou být lehce zbarvené.
  • Řasenku a oční stíny ano, i v tomto případě se držte přirozených barevných tónů. Vsaďte na výrobce přírodní kosmetiky, které k jejich výrobě používají například výtažky z ovoce a zeleniny, nebo neškodné rozemleté minerály.

 

Tip: Pokud vaše dcera miluje divoké barvy, místo make-upu ji dovolte experimenty s laky na nehty. I v tomto případě se zaměřte na takové, které neobsahují formaldehyd a další rizikové chemikálie z tzv. Dirty dozen.

Dovolujete své dceři nosit make-up? Jaká při tom máte pravidla?

Ivanka Pokorná